W związku z ogłoszonym konkursem na stanowisko doktoranta stypendysty w projekcie NCN SONATA 2018/31/D/ST5/02813 „Układy optoelektroniczne oraz do przetwarzania informacji na podłożach elastycznych” komisja stypendialna na podstawie oceny wniosków wybrała pana Łukasza Mazura. Gratulujemy!

W dniach 25-27.09.2019 r. w ACMiN odbyła się XLVII Szkoła Inżynierii Materiałowej. W ramach konferencji uczestnicy mieli możliwość przedstawienia wyników swoich badań w dziedzinie inżynierii materiałowej.

W ramach tegorocznej Nocy Naukowców (27.09.2019 r.) zaplanowano szereg efektownych eksperymentów chemicznych oraz fizycznych związanych z tematyką kulinarną. Uczestnicy pokazów będą mieli okazję zobaczyć, w jaki przyrządzamy dania z „probówki” i spróbować, jak smakują. Pokażemy, że nauka również może być lekkostrawna, a jedzenie, które przygotujemy, to nie tylko sama chemia.
Wykład zatytułowany „Aerożel – materiał przyszłości” przybliży słuchaczom tajniki otrzymywania jednego z najbardziej niezwykłych materiałów, który składa się przede wszystkim z powietrza.

Terminy pokazów: 18:00, 19:00, 20:00 (obecnie lista miejsc jest wyczerpana).

Wykład „Aerożel – materiał przyszłości”: 18:15, 19:15.

Nie mogło zabraknąć nas na Kongresie Społecznej Odpowiedzialności Nauki - Nauka dla Ciebie, który odbywał się 16 września br. w Krakowie w Auditorium Maximum UJ.

W ramach prowadzonych w naszym Centrum projektów naukowych NCN możemy sfinansować stypendium naukowe dla osoby posiadającej status doktoranta – na okres maksymalnie 24 miesięcy.
Zapraszamy zainteresowane osoby do składania ofert. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod adresem: http://ncn.gov.pl/baza-ofert/?akcja=wyswietl&id=181044.

45. Zjazd Fizyków Polskich odbędzie się w Krakowie w dniach 13-18 września 2019 roku. Tradycja spotkań polskich fizyków została zapoczątkowana w 1920 roku w Warszawie podczas Zjazdu Założycielskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, a tegoroczna edycja ma specjalne znaczenie dla AGH.

Uprzejmie zapraszamy na bezpłatne warsztaty naukowe pt.: "Badania materiałów w skali nano i mikro", które odbędą się w dniach 5-6 września w ACMiN AGH (budynek D-16, ul. Kawiory 30). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązuje rejestracja. Jest ona możliwa poprzez stronę  internetową: https://technolutions.pl/warszaty-iv-edycja/

Link do plakatu dotyczącego wydarzenia.

Z satysfakcją informujemy, że laureatami ostatniej edycji konkursów NCN został pracownik ACMiN oraz współpracujący z naszym centrum doktoranci. Grant UWERTURA "W kierunku efektywnej konwersji energii" otrzymała dr inż. Katarzyna Hnida, a  grant ETIUDA otrzymali mgr inż. Izabela Biało z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej ("Rola korelacji ładunkowych w mechanizmie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego") oraz mgr inż. Wiktor Bednarczyk z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej ("Wpływ dodatków stopowych na mikrostrukturę i własności mechaniczne umacnianych roztworowo stopów cynku przerabianych plastycznie metodą ECAP").  Serdecznie gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. Metrological aspects of nanomagnetism, który wygłosi dr Uwe Steinhoff z Physikalisch-Technische Bundesanstalt w Berlinie. Wykład odbędzie się w środę 31.07.2019 r. w sali seminaryjnej ACMiN (I piętro).

Poszukujemy:

1. Osoby zainteresowanej technologiami próżniowymi, w szczególności takimi jak sputtering, PLD, wszelkiego typu metodami i urządzeniami do robienia cienkich warstw, kontaktów, etc. - pracownik inżynieryjno-techniczny, pełen etat lub 1/2 etatu.

2. Osoby zainteresowanej nanostrukturyzacją i fizyką nanostruktur - pracownik badawczy (naukowy) zajmujący się wytwarzaniem nanostruktur i ich badaniem (własności transportowe, magnetyczne, efekty kwantowe, etc.), pełen etat, wymagany doktorat z fizyki.

3. Osoby zainteresowanej skaningową mikroskopią i spektroskopią tunelową (STM/STS) oraz badaniem własności fizycznych (m.in. struktury elektronowej) powierzchni i cienkich warstw - pracownik badawczy (naukowy), pełen etat (wymagany doktorat z fizyki) lub 1/2 etatu dla doświadczonego doktoranta zainteresowanego STM i pełnym etatem po obronie pracy doktorskiej.

4. Osoby zainteresowanej badaniami przemian fazowych w ultraniskich temperaturach (pomiary ciepła właściwego i oporu w TRITON) - pracownik badawczy (naukowy), pełen etat (wymagany doktorat z fizyki lub chemii) lub 1/2 etatu dla doświadczonego doktoranta zainteresowanego TRITON-em i pełnym etatem po obronie pracy doktorskiej.

Osoby zainteresowane i chcące poznać więcej szczegółów prosimy o kontakt bezpośrednio z Dyrektorem ACMiN prof. Markiem Przybylskim.