Przejdź do treści Przejdź do stopki
Granty

Grant NCN OPUS 25: "Otrzymywanie i właściwości nowych, hybrydowych materiałów Cu-(Pd, Ag, Zn)-(B-g-C3N4) do fotoelektrochemicznej konwersji dwutlenku węgla do węglowodorów w reaktorach przepływowych"

Abstrakcyjna grafika z logotypem NCN

Grant NCN OPUS 25: "Otrzymywanie i właściwości nowych, hybrydowych materiałów Cu-(Pd, Ag, Zn)-(B-g-C3N4) do fotoelektrochemicznej konwersji dwutlenku węgla do węglowodorów w reaktorach przepływowych"

Ponad 1.6 mln zł otrzyma dr hab. inż. Krzysztof Mech na realizację projektu w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 25.

Czas trwania: 2024-01-08 – 2028-01-07

Lider projektu: ACMiN AGH

Kierownik projektu AGH: dr hab. inż. Krzysztof Mech

Wartość projektu dla AGH: 1 629 310.00 PLN

Tematyka badawcza będąca przedmiotem projektu poświęcona jest syntezie oraz charakteryzacji zupełnie nowych, nie badanych wcześniej materiałów, mogących charakteryzować się unikatowymi w kontekście konwersji CO2 właściwościami. Głównym problemem badawczym podjętym w ramach projektu jest opracowanie metodologii otrzymywania trójskładnikowych hybrydowych materiałów Cu-(Pd, Ag, Zn)-(B-g-C3N4) oraz jej optymalizacja w kontekście właściwości fotoelektrokatalitycznych dla reakcji redukcji CO2 do węglowodorów w elektrochemicznym reaktorze przepływowym. Analiza właściwości fotoelektrokatalitycznych poprzedzona będzie kompleksowymi badaniami materiałów w kontekście ich właściwości strukturalnych, półprzewodnikowych, morfologii oraz zdolności do generowania fotoprądów. Scharakteryzowane warstwy przebadane zostaną pod kątem ich selektywności, wydajności oraz stabilności w procesie elektrochemicznej konwersji CO2 do węglowodorów. Warstwy nanoszone będą na powierzchnię elektrod gazoprzepuszczalnych z wykorzystaniem dwóch alternatywnych metod, pozwalających na uzyskanie materiałów mogących różnić się diametralnie w kontekście ich właściwości: napylania magnetronowego – pozwalającego na uzyskanie cienkich warstw katalizatora o morfologii zbliżonej do morfologii podłoża oraz metody elektrochemicznej która w zależności od zastosowanych parametrów elektrolizy pozwala na otrzymywanie materiałów o bardzo zróżnicowanym stopniu rozwinięcia powierzchni, od warstw odzwierciedlających morfologię podłoża, poprzez warstwy porowate do struktur o bardzo zróżnicowanym kształcie.

Więcej o projekcie

Kontakt: 

Krzysztof Mech

kmech(at)agh.edu.pl

Stopka