Grant OPUS 22 LAP: "Nanoklastry ZnTe o wielkości magicznej: platforma wysokowydajnej redukcji chemicznej"

Abstrakcyjna grafika z logotypem NCN

Prawie 2 mln zł na realizację projektu otrzyma konsorcjum Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i ACMiN AGH w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 22 LAP. Koordynatorem projektu od strony ACMiN jest prof. dr hab. inż. Andrzej Bernasik.

Czas trwania: 2023-04-03 – 2026-04-02

Lider projektu: Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Kierownik projektu AGH: prof. dr hab. inż. Andrzej Bernasik

Wartość projektu dla AGH: 277 550.00 PLN

Celem projektu jest opracowanie syntezy i ocena możliwości zastosowania ZnTe w postaci nanoklastrów o tzw. rozmiarach ,,magicznych” jako efektywnego, wysokowydajnego katalizatora. Będzie on mógł być również stosowany do redukcji cząsteczek N2 do NH3 czy też do redukcji jonów metali (np. Mg2+) wykorzystywanych przy konstrukcji nowoczesnych baterii elektrycznych. Wstępne badania pokazały, że nanoklastry ZnTe o określonych, niewielkich liczbach atomów zwanych ,,magicznymi” są zdecydowanie bardziej stabilne niż pozostałe nanocząsteczki. Oprócz przygotowania i charakteryzacji takich nanoklastrów projekt będzie obejmować opracowanie metody otrzymywania nanokompozytów, które zostaną sprawdzone pod względem możliwości zastosowania do fotokatalitycznej redukcji CO2 oraz N2.

Więcej o projekcie

Andrzej Bernasik