Grant SHENG 2: "Inteligentne włókna na bazie naturalnych biopolimerów"

Abstrakcyjna grafika z logotypem NCN

Grant SHENG 2: "Inteligentne włókna na bazie naturalnych biopolimerów"

Ponad 1.7 mln zł na realizację projektu otrzyma konsorcjum: Uniwersytet Jagielloński, ACMiN AGH oraz Uniwersytet Donghua w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu SHENG 2. Koordynatorem projektu od strony ACMiN jest dr Dorota Lachowicz.

Czas trwania: 2022-01-12 – 2025-01-11

Lider projektu: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii

Kierownik projektu AGH: dr Dorota Lachowicz

Wartość projektu dla AGH: 769 942,00 PLN

Celem tego projektu jest zaprojektowanie i zbadanie właściwości kilku typów inteligentnych włókien na bazie naturalnych biopolimerów, w tym głównie szybko reagujących termochromowych włókien celulozowych, bardzo czułych włókien z naturalnej gumy wyczuwających sprężystość oraz reagujących magnetycznie włókien alginianowych. Te inteligentne włókna są oparte na naturalnych polimerach, takich jak celuloza, kauczuk naturalny i alginian jako matrycach, a ich wyjątkowe właściwości są uzyskiwane dzięki domieszkom funkcjonalnym, takich jak nanorurki węglowe, grafen, polidiacetyleny i nanocząsteczki tlenku żelaza. W projekcie istotnym punktem będzie doskonalenie nanoinżynierii interfejsów wypełniacz-matryca w celu dostrojenia interakcji, która może prowadzić do lepszej integracji wypełniaczy we włóknach lub ich wzmocnionego zachowania reagującego na bodźce. Ten wspólny projekt ma na celu dostarczenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska inteligentnych włókien w miejsce ich odpowiedników opartych na paliwach kopalnych, aby sprostać wymaganiom automatyzacji i intelektualizacji współczesnego społeczeństwa oraz zaspokoić potrzeby konsumpcyjne ludzi w dążeniu do inteligentnych, awangardowych, modnych i zróżnicowanych materiałów. Cele te wpisują się w przyszły kierunek rozwoju zielonej produkcji, przyjaznej środowisku. Polscy i chińscy badacze mają bogate doświadczenie w syntezie i modyfikacji nanocząstek, przędzeniu włókien i charakterystyce materiałów inteligentnych. Uzupełniające zaplecze i doświadczenie badawcze polskich i chińskich naukowców są niezbędne do realizacji ambitnych celów projektów.

Więcej o projekcie

Dorota Lachowicz