Grant SHENG 2: "Kwantowe materiały do sterowania momentem siły pochodzącym od sprzężenia spin-orbita"

Abstrakcyjna grafika z logotypem NCN

Ponad 1.3 mln zł na realizację projektu wewnętrzne konsorcjum AGH: WIEiT i ACMiN oraz Uniwersytet Tsinghua w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu SHENG 2. Koordynatorem projektu od strony ACMiN jest prof. dr hab. inż. Marek Przybylski.

Czas trwania: 2022-09-15 – 2025-09-14

Lider projektu: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Kierownik projektu AGH: dr hab. Witold Skowroński

Wartość projektu dla AGH: 529 480,00 PLN

Projekt ma na celu opracowanie technologii pamięci nieulotnej i logiki spintronicznej o ekstremalnie niskiej mocy i nieskończonej trwałości, poprzez badania eksperymentalne nowych materiałów i urządzeń kwantowych, które mogą znacznie zwiększyć wydajność przełączania magnetyzacji. Dzięki tym pracom nad nowymi materiałami przebadane i rozwinięte zostaną zjawiska fizyczne oraz opracowane nowe funkcjonalności urządzeń, które wykraczają poza możliwości obecnie stosowany materiałów w spintronice, czyli głównie metali polikrystalicznych. Gama materiałów hybrydowych zostanie zaprojektowana, zsyntetyzowana, dynamicznie dopasowana strukturalnie i elektronicznie oraz zintegrowana z najnowocześniejszymi urządzeniami MRAM.

Więcej o projekcie

Marek Przybylski